iązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.
Szkolenia pracowników BHP
Firma zajmująca się branżą BHP zatrudnia specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które umożliwiają świadczenie usług związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sami pracownicy będący zatrudnieni w firmie zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy także muszą posiadać ukończone szkolenia BHP. Szkolenie BHP dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają okres ważności pięciu lat. Kurs z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP jest najdłuższym rodzajem kursu, ponieważ obejmuje aż 32 godziny lekcyjne. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi posiadać ważne szkolenie BHP, nic więc dziwnego że dotyczy to także pracowników branży zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam pracownik służby BHP musi orientować się w bieżących przepisach regulujących kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy, żeby móc świadczyć swoje usługi innych firmom. Pracownicy zatrudnieni w firmie BHP sami posiadają obowiązek ukończenia odpowiedniego kursu.
Przejęcie spraw z postępowaniem powypadkowym
W każdym zakładzie pracy, mimo zachowania odpowiednich warunków pracy oraz przestrzegania przepisów BHP, może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, w którym pracownik doznał jakiegoś uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji związanej z postępowaniem powypadkowym. Firma działająca w branży BHP może przejąć sprawy dotyczące postępowania powypadkowego od pracodawcy. Firma zajmująca się sprawami BHP zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, którzy oferują także szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz kursy pierwszej pomocy. Postępowanie wypadkowe polega na wypełnieniu odpowiedniego protokołu lub karty powypadkowej, które zapewniają poszkodowanego pracownikowi korzystanie z różnych świadczeń. Ponadto dokumentacja związana z postępowaniem wypadkowym może stanowić dla pracodawcy cenną uwagę na temat panujących warunków w pracy, dzięki czemu możliwa jest poprawa warunków w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Przeprowadzenie postępowania powypadkowego dobrze jest zostawić w rękach profesjonalistów.
Czy szkolenia PPOŻ są obowiązkowe
Dla niektórych wiedza, że szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są obowiązkowe, tak samo jak szkolenia BHP, może okazać się dość zaskakująca. Nie bez powodu firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy oferuje szkolenia BHP wraz ze szkoleniami PPOŻ. Zgodnie z przepisami prawnymi odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową w budynku ciąży na zarządcy lub użytkowniku tego budynku. Szkolenie z zakresu PPOŻ jest obowiązkiem każdego pracodawcy, który jest zobowiązany do przeprowadzenia zarówno szkolenia wstępnego, jak i szkoleń okresowych. Samo przeprowadzenie szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest istotne nie tylko ze względu na przepisy, ale także ze względów bezpieczeństwa. Innym obowiązkiem pracodawcy dotyczącym PPOŻ jest wyznaczenie pracownika, który będzie odpowiedzialny za ugaszenie pożaru oraz przeprowadzenie ewakuacji pozostałych pracowników z budynku. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia PPOŻ z pomocą doświadczonych profesjonalistów.